30 godina Zagrebačke medrese i Islamske gimnazije dr. Ahmeda Smajlovića
Autor: Administrator , 9. 11. 2023.

Dvodnevna svečanost proslave 30 obljetnice naše škole nastavila se svečanom akademijom u Kino-dvorani Studentskog centra u Zagrebu u subotu 4. studenoga. Na taj su događaj bili pozvani svi bivši i sadašnji učenici, djelatnici, profesori i svi oni koji su u njezin rad bili involvirani na bilo koji način. Odaziv je bio više nego izvrstan te smo uživali družeći se međusobno.

Našu su svečanost uveličali mnogi gosti kao što su reisu-l-ulema dr. Husein ef. Kavazović, tuzlanski muftija dr. Vahid ef. Fazlović, bihaćki muftija hfz Mehmed ef. Kudić, predsjednik Mešihata IZ u Sloveniji muftija mr. Nevzet ef. Porić, zamjenik predsjednika IZ u Srbiji muftija beogradski dr. Rešad ef. Plojović, izaslanik gradonačelnika grada Zagreba gosp. Luka Juroš, izaslanica ministra znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske gđa Iva Ivanković, izaslanica predsjednika skupštine Grada Zagreba gđa Marta Kiš, ravnatelj Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske gosp. Alen Tahiri, rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. Stjepan Lakušić te bivši rektor prof. dr. Damir Boras, ravnatelji mnogih srednjih škola iz Hrvatske te ravnatelji medresa iz Sarajeva, Tuzle, Visokog, Skoplja i Podgorice, mnogi veleposlanici i predstavnici veleposlanstava, dekan Fakulteta Islamskih znanosti Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Mustafa Hasani, dekan Fakulteta za islamske studije u Novom Pazaru prof. dr. Enver Omerović, članovi Sabora, Mešihata i medžlisa Islamske zajednice u Hrvatskoj, glavni imami, imami i muallime, rukovoditelji ustanova i institucija Islamske zajednice u Hrvatskoj… Bili su tu i naši bivši djelatnici, profesori, učenici…

Bilo je emotivno vidjeti generacije na okupu! Mnogi se nisu vidjeli godinama.. Drago nam je bilo tome svjedočiti.

Našu svečanost otvorio je hfz Ahmed ef. Alili proučivši ašere, a na isti način zatvorio ju je hfz Dževat Zendeli. Ponosni smo što su bili dio naše škole!

Priredbu je vodio naš poznati glumac Amar Bukvić kojemu se zahvaljujemo na odvojenom vremenu za svoju zajednicu.

Nakon uvodnog pozdrava, pogledali smo promotivni film o školi i njezinom postanku, a potom se gostima obratio sadašnji ravnatelj Mevludi ef. Arslani.

Uz njega, gostima su se obratili i rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. Stjepan Lakušić, izaslanica ministra znanosti i obrazovanja Iva Ivanković, izaslanik gradonačelnika grada Zagreba Luka Juroš, muftija akademik Aziz ef. Hasanović te na kraju reisu-l-ulema dr. sc. Husein ef. Kavazović.

Zahvaljujemo svima na inspirativnim govorima te na svestranoj podršci i pomoći koji pružaju našoj školi. Upravo zbog njihovog nesebičnog pomaganja uručene su im plakete za lijepo sjećanje na našu proslavu. Zahvaljujemo se i dr. Edibu Ahmetaševiću na vrhunsku produkciju kratkog filma o našoj školi te sponzorima koji su pomogli u realizaciji filma.

Svečanu akademiju uljepšali su i gosti iz Irana – zbor Tavashi i malena hafiza Zeynab Shiri Jafarzadeh u čijem smo dječjem glasiću uživali. Uživali smo i u izvedbama ilahija prijatelja iz Tuzle, točnije u izvedbama zbora Behram-begove medrese. Ponosni smo i na zbor Islamske gimnazije „Ašk“ koji je također uveličao našu svečanost!

Muftija dr. Fazlović zatvorio je našu svečanost proučivši dovu za kraj.

Ovim se putem želimo zahvaliti svim sudionicima i gostima, našim vrijednim volonterima koji su pomagali u izvedbi te našim novinarima koji su ovo sve dokumentirali kako bismo mogli izdati još pokoju monografiju.