Promocija monografije „30 godina Zagrebačke medrese i Islamske gimnazije dr. Ahmeda Smajlovića”
Autor: Administrator , 7. 11. 2023.

Islamska gimnazija dr. Ahmeda Smajlovića ove je godine svečano obilježila 30 godina svoga rada! Nije to od prvoga dana bila gimnazija – od ljetne škole preko medrese došli smo na ovo što imamo danas. Školske 1992./1993. u tijeku agresije na Hrvatsku te Bosnu i Hercegovinu, zbog velikog broja prognaničke djece koja su spas našla u Hrvatskoj, tj. u Zagrebu, Mešihat Islamske zajednice u Hrvatskoj i Sloveniji donosi odluku da u prostorijama Islamskog centra Zagreb prvo s radom počne djelovati Ljetna škola, a kasnije Zagrebačka medresa.

Zagrebačka medresa „Dr. Ahmed Smajlović“ osnovana je 1993., a transformirana je u Islamsku gimnaziju dr. Ahmeda Smajlovića 2007. godine. Ime nosi po jednom od najvećih muslimanskih umova 20. stoljeća s ovih prostora. Iznimno smo ponosni što je naša škola jedina odgojno-obrazovna institucija Islamske zajednice u Hrvatskoj.

Ove smo godine odlučili svečano obilježiti njezin osnutak te se svim srcem zahvaliti svima onima na čiju je inicijativu i osnovana te onima koji sve ove godine pomažu njezinom radu. Upravo iz toga razloga, ali i onoga da se ne zaboravi, odlučeno je da se sve stavi na papir i počelo se raditi na monografiji naše škole te smo ovaj petak, 3. studenog, imali svečanu promociju iste.

Dvodnevna svečanost počela je poklanjanjem hatmi koje su naši bivši učenici proučili pred dušu rah. dr. Ahmeda Smajlovića, učenica i učenika, nastavnica i nastavnika, djelatnica i djelatnika, članova Školskog odbora i donatora naše škole prije džume-namaza u Zagrebačkoj džamiji.

Kongresna dvorana „h. Salim Šabić“ u Islamskom centru Zagreb nije uspjela primiti sve uzvanike, goste i prijatelje škole koji su željeli svjedočiti ovoj promociji.

Promociji je nazočio i reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini dr. Husein ef. Kavazović, dok su Monografiju predstavili muftija zagrebački akademik dr. Aziz ef. Hasanović, njegov prethodnik muftija Šefko ef. Omerbašić, prof. dr. Remzija Hadžiefendić-Parić, Mustafa ef. Bećirović, Murat Hadžismajlović i Mevludi ef. Arslani. Moderator je bio mr. sc. Nermin ef. Botonjić.

Svi su se promotori obratili okupljenim gostima te im ispričali o svome radu u školi. Bilo je zaista zanimljivo čuti njihove anegdote. Hvala njima i hvala hafizu Azizu Aliliju na proučenom ašeru na početku naše svečanosti.

Od srca hvala svim donatorima kojima smo u znak zahvalnosti uručili plakete za lijepo sjećanje na našu školu. Nažalost, neki nisu mogli biti s nama, ali svoje će plaketi preuzeti prvom prilikom.

Hvala svima koji su pomogli prilikom nastajanja ove monografije. Nadamo se da ćete uživati listajući ju i čitajući ove divne retke…