« Svibanj 2024 »

“TRT Journalism for Juniors - Zagreb”
Autor: Administrator , 30. 4. 2024.

U petak i subotu, 26. i 27. travnja, učenici iz naše Novinarske grupe imali su priliku prisustvovati besplatnom tečaju za novinarstvo turske televizije “TRT” pod nazivom “TRT Journalism for Juniors - Zagreb”. Projekt je omogućio Fuat Korkmaz, direktor Yunus Emre Instituta. Ovim mu se putem od srca zahvaljujemo na divnoj prilici!

Voditelji programa, Ahmet İşcan, Mustafa Koç i Gökhan Deniz, prvo su nas naučili kako izabrati dobru vijest za televiziju, a zatim kako obraditi istu tu vijest da bude potpuna i zanimljiva gledateljima.

Nakon teorijskog dijela uslijedio je onaj praktični gdje su nas učili kako ispravno baratati kamerom mobilnog telefona te uslikati optimalnu fotografiju. Nakon održanog kratkog tečaja, učenici su se podijelili u grupe po dva do tri učenika i dobili zadatak da naprave kratku reportažu po slobodnom izboru. Rok za predaju reportaže bio je do subote u 15:00 sati. Tu smo vidjeli što u novinarstvu znači imati kratak vremenski rok!

U subotu su se učenici ponovno okupili kako bi voditelji ocijenili svaki video i usput dali svoj kratki osvrt ističući pozitivne i negativne stvari svakog videa.

Učenici Kerim Mekić i Bajram Islami imali su najbolje ocijenjenu reportažu koja će se, za nagradu, emitirati na turskoj televiziji “TRT”.

Svi su bili vrlo zadovoljni postignutim rezultatima, a učenici i profesorica posebno se vesele što će novostečene vještine imati priliku iskoristit u Novinarskoj grupi Islamske gimnazije.

Bajram Islami, 3.a